Biden do të takohet me presidentin e Finlandës dhe Suedisë për të diskutuar aplikimin për në NATO - Klan Kosova

Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Biden do të takohet me presidentin e Finlandës dhe Suedisë për të diskutuar aplikimin për në NATO

NULL NULL
1 month më parë

Presidenti i SHBA-së, Joe Biden do të takohet me presidentin e Finlandës Sauli Niinisto dhe kryeministren e Suedisë Magdalena Andersson në Uashington të enjten për të diskutuar ofertat e tyre për anëtarësim në NATO.

SHBA po mbështet përpjekjet e të dy vendeve për t’u bashkuar me aleancën e mbrojtjes perëndimore.

Nëse ata ia dalin, NATO do të rritet në 32 anëtarë.

Turqia po kundërshton aplikimet e dy vendeve, duke i akuzuar ata se strehojnë ekstremistë antiturq.

Por Britania e Madhe dhe disa vende të tjera të NATO-s i kanë ofruar garanci sigurie Finlandës dhe Suedisë, ndërkohë që aplikimet e tyre shqyrtohen, duke u zotuar t’i ndihmojnë ata në rast se përballen me agresion.