Hovenier, Rakiqit: Reciprociteti në pajtim me marrëveshjet e Brukselit - Klan Kosova

Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Hovenier, Rakiqit: Reciprociteti në pajtim me marrëveshjet e Brukselit

NULL NULL
04/08/2022

Ambasadori amerikan në Kosovë, Jeffrey Hovenier tha sot se ia bëri të qartë kryetarit të Listës Serbe, Goran Rakiq, qëndrimin e SHBA rreth reciprocitetit për targa dhe dokumente nga ana e Kosovës.

Në takimin e zhvilluar me Rakiqin në zyrën e këtij të fundit në Ministrinë për Kthim dhe Komunitete, tha t’ia këtë konfirmuar se ky reciprocitet është në pajtim me marrëveshjet e Brukselit.

Amerikani iu tha gazetarëve, se kërkoi nga kreu i LS, që situate të deeskalohet dhe që palët të kenë kujdes, ndërsa mirëpritet një takimin i radhës i dialogut në Bruksel, më vonë gjatë këtij muaji.

Poashtu, dipolomati tha se ia ka bërë me dije qëndrimin e SHBA për individin Milan Radiojçiq, i cili është i sanksionuar nga Thesari Amerikan.  Radojçiq është nënkryetar i Listës Serbe.

Takimi Hovenier – Rakiq ndodh një ditë pasi Lista Serbe doli me qëndrimin se e synon  rrëzimin e qeverisë që drejtohet nga Albin Kurti.