Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Hovenier pas takimit me Kurtin: S’dua ta përdori fjalën “sanksione” – janë veç pasoja

NULL NULL
01.06.2023 16:27

Ambasadori i ShBA-së në Kosovë, Jeffrey Hovenier, ka thënë se nuk po do që të përdorë fjalën “sanksione” ndaj Kosovës, pasi sipas tij, ato janë vetëm disa pasoja si shkak i situatës aktuale.

Hovenier tha se shpreson që kjo situatë të kalojë në mënyrë që të mos ketë më pasoja, teksa refuzoi të përgjigjet se cka do të ndodhte sikur Kurti të mos ndërronte mendje.

“Nuk jam në gjendje të them se çfarë pasoja mund të ketë. Unë do të thosha se SHBA-ja po mendon se  ne duhet ta inkurajojmë qeverinë e Kosovës që të bëjë atë që ne mendojmë se është jashtëzakonisht e rëndësishme të bëhet tani”, tha Hovenier, njofton Klankosova.tv.

Ai tha se ajo se më e rëndësishmja aktualisht është shtensionimi i situatës.

“Unë do të thosha se nuk është diçka që SHBA-të do ta ndryshojnë situatën por kjo kërkon një vendim të kryeministrit Kurti dhe të qeverisë së Kosovës. Pikërisht për këtë tani po flisnim”, tha Hovenier, njofton Klankosova.tv

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.