Hou Hsiao-hsien dhe László Nemes fitojnë në Cannes - Klan Kosova

Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Hou Hsiao-hsien dhe László Nemes fitojnë në Cannes

NULL NULL
24/05/2015

Festivali i 68-të i filmit në Cannes në mbrëmjen e 24 Majit, ka ndarë cmimet kryesore. Fituesit kryesorë janë László Nemes për filmin “Son of Saul” dhe Hou Hsiao-hsien si regjisori më i mirë i filmit “The Assassin”.

Më poshtë i gjeni të gjithë fituesit mbrëmjes së fundit të festivalit ndërkombëtar të filmit në Cannes.

Në festivalin prestigjioz të filmit në Cannes çmimin “Grand Prix” për filmin më të mirë e ka fituar László Nemes për filmin “Son of Saul”.

grand prix

Regjisori i cili e ka fituar “Palmën e Artë” për regjinë më të mirë, është Jacques Audiard për filmin francez “Dheepan”.

Ndërsa, çmimin “Palma e Artë”, për regjinë më të mirë, këtë vit e ka fituar Hou Hsiao-hsien me filmin “The Assassin”.

best director

Aktori më i mirë këtë vit u shpall Vincent Lindon, për rolin e tij në filmin “La Loi du Marche”.

best actor

Çmimi i jurisë iu nda Yorgos Lanthimos për filmin “The Lobster”, transmeton Klan Kosova.

Kurse aktorja më e mirë u shpall Rooney Mara, për rolin e saj në Carol dhe Emmanuelle Bercot për rolin në filmin Mon Roi. 

best actress

Skenari më i mirë ishte ai i Michel Franco për filmin “Chronic”.

Michel Franco

Për kamerën më të mirë u shpërblye regjisori Cesar Augusto Acevedo për filmin, La Tierra y la Sombra.

La Tierra y la Sombra

 

Kategoria e parë në të cilën u nda çmimi ishte për filmin e shkurtër më të mirë.

Në këtë kategori triumfoi filmi “Waves ’98” i cili flet për jetën e një djaloshi të ri nga Bejruti dhe të gjitha sfidat e tij.

Të gjithë trailerët fitues mund t’i shihni në shkrimin që Klan Kosova e ka publikuar dje (KËTU) .

klankosova.tv