Hoti: Vendimet e dy viteve të kaluara të qeverisë, tipike të sistemeve komuniste - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Hoti: Vendimet e dy viteve të kaluara të qeverisë, tipike të sistemeve komuniste

NULL NULL
08.05.2023 20:38
Avdullah Hoti

Ish-kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka thënë se projektligji për themelimin e Fondit Sovran paraqet hap konkret drejt vendosjes të ekonomisë së komanduar, sistem i cili, sipas tij, ka dështuar.

“Më në fund, këta majtistë po e marrin guximin të tregojnë se për çfarë sistemi ekonomik janë — këta janë për ekonomi të komanduar me elemente komunizmi”, ka shkruar Hoti në Facebook.

Ai tha se vendimet e dy viteve të kaluara janë tipike të sistemeve komuniste, duke renditur kështu “uljen e pagave, ligjin për çmimet maksimale, vendimin për caktimin e marzhave të fitimit, tendencën për shtetëzim të Odës Ekonomike, marrjen e të hyrave vetanake të komunave”.

Të gjitha këto, sipas tij, janë veprime që e karakterizojnë sistemin komunist.

Rrini të informuar mbi zhvillimet kryesore duke u bërë pjesë e komunitetit tonë në Viber

BONUS: Merreni aplikacionin tonë në Android dhe iO