12:06, 9 Nëntor 2018

Shefi i Grupit Parlamentar të LDK-së, Avdullah Hoti ka folur rreth dialogut Kosovë-Serbi që po zhvillohet në Bruksel.

Ai në një postim në llogarinë e tij në Facebook ka shkruar se askush nuk ka mandat të dialogojë për territorin e Kosovës, ndërkaq, sipas tij, “Thaçi nuk ka mandat as të zhvillojë dialog me Serbinë”  dhe se ai duhet të ndalet nga Kuvendi ose qytetarët.

“Një kryeministër i dobët politikisht, që merret vetëm me punë të brendshme për interesa të ngushta politike dhe me popullizëm të dëmshëm për stabilitetin ekonomik dhe social të vendit, e ka sjellë Kosovën në pozitën më të keqe në marrëdhëniet me jashtë në dhjetë vite si shtet i pavarur”.

“Skena politike duhet të jetë e unifikuar në veprime, e jo vetëm në deklarime, për ta ndalur Thaçin të hyjë në pazare për Kosovën. Opozita sot është e unifkiuar në veprime. AAK dhe Nisma duhet të tregojnë vendosmëri për ta ndalur Thaçin përmes Kuvendit duke e mbështetur rezolutën e opozitës. Ndryshe qytetarët do ta ndalin atë permes shprehjes së refuzimit masiv, por atëherë AAK dhe Nisma do të bartin përgjegjësinë para qytetarëve njësoj sikurse PDK”./klankosova.tv/.

 

 

 

Konkurs Pune

Lexo më shumë