Hoti kritikon Serbinë për pengim të dialogut (VIDEO)

Hoti kritikon Serbinë për pengim të dialogut (VIDEO)

NULL NULL
6 muaj më parë

Mysafirëve po iu adresohet virtualisht nga hapësirat e pallatit presidencial.

Në samitin e Parisit, Presidenti francez, Emanuel Macron ka përball në ekran kancelaren gjermane, Angela Merkel dhe dy përfaqësuesit e Bashkimit Evropian, Josep Borrell dhe Miroslav Lajçak.

Kjo, krahas kryeministrit të Kosovës, Avdullah Hoti dhe presidentit serb, Aleksandër Vuçiq, njofton Klan Kosova.

Këtyre dyve, nikoqiri u tha se është i domosdoshëm rikthimi i negociatave mes dy vendeve, derisa mendon që stabiliteti i Ballkanit është përgjegjësi e evropianëve.

Por Hoti tërhoqi vërejtjen se brenda një dekade bisedime, Serbia nuk ka treguar seriozitet për të arritur paqen.

Kronikë nga Drin Demiri.