Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Hoti: Kosova tani qëndron më mirë se Suedia sa i përket Covid-19

NULL NULL
20.04.2020 19:36

Zëdhënësi i Ministrisë së Shëndetësisë, Faik Hoti, nëpërmjet një postimi në Facebook ka krahasur Kosovën dhe Suedinë sa i përketë luftës me koronavirus.

Ai ka thënë se tash për tash, Kosova qëndron më mirë sa i përket koronavirusit, marrë parasysh numrin e viktimave, njofton Klan Kosova

Ky është postimi i plotë i Hotit:

Suedia dhe Kosova

Covid-19/ Një (pa) krahasim të dhënash

Sistemi shëndetësor i Suedisë është në mesin e sistemeve shëndetësore më të zhvilluara në botë.
Suedia renditet në mesin e pesë vendeve të para në botë për sa i përket vdekshmërisë së ulët të foshnjave.
Është një nga shtetet me mirëqenien më të lartë në botë, me investime të larta në këtë fushë dhe me një sistem arsimor në nivel gati të së përkryeres.

Deri tash ka aplikuar një qasje të lirë sa i përket menaxhimit të pandemisë Covid-19, duke mos vënë kufizime në lëvizjen e njerëzve sikur shumica e shteteve të tjera.
I ka 10.333 456 banorë. Deri tash i ka 1580 të vdekur, 40 veç sot. Apo, 153 të vdekur në 1 milionë banorë.

Kosova, në anën tjetër, ka një sistem shëndetësor që me asgjë nuk mund të krahasohet me atë të Suedisë, ka shkallën më të lartë të vdekshmërisë perinatale të foshnjave në Evropë, një nënfinancim të skajshëm, derisa në situatë të ngjashme janë edhe sistem social dhe ai arsimor.

Në Suedi në 1 km katror jetojnë vetëm 23 banorë, në Kosovë 159.
Nuk është e njëjtë që në kushtet e një “bashkëjetese” me një virus që në një hapësire të njëjtë të jetojnë si 23 si 159 veta.

Kosova, tash për tash, qëndron më mirë se Suedia sa i përket Covid 19 vetëm sa i përket numrit të vdekurve në 1 milionë banorë (6.6 të vdekur në 1 milion banorë në Kosovë) që mund të lidhet deri diku me popullsinë shumë më të re se që e ka Suedia.

Bazuar në këto të dhëna, kemi të bëjmë me dy shtete që nuk ngjasojnë me asgjë, përveç me dy ngjyra të përbashkëta të flamurit.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.