20:45, 12 Korrik 2020

Dy ditë pas samitit të Parisit, edhe zyrtarisht rifilloi dialogu mes Kosovës e Serbisë.

Në një këso mbledhje virtuale, të dielën e 12 korrikut biseduan kryeministri kosovar Avdullah Hoti dhe presidenti serb Aleksandër Vuçiq.

Takimi po ndërmjetësohej nga kryediplomati evropian Josep Borell dhe  emisari i Bashkimit Evropian për dialog, Miroslav Lajçak.

Shefi i diplomacisë evropiane para fillimit të video-konferencës ishte i vetëdijshëm për sfidat që e presin.

Të dyja palët gjetën kurajën të arrijnë kompromisin e parë. Ata u pajtuan të takohen fizikisht të enjten e 16 korrikut në Bruksel.

I ngarkuari i BE-së për bisedimet mes Prishtinës e Beogradit tha se ndihet i lumtur që ky proces u rikthye në binarë pas 20 muajsh.

Për një takim ballë për ballë pas 4 ditësh me kosovarët u pajtua edhe pala serbe. Por ndryshe nga ta, Prishtina zyrtare në kryeqendrën evropiane shkon vetëm për një alternativë.

Shefi i qeverisë kosovare tha se temë diskutimi në Bruksel do të kërkojë të jenë edhe një varg çështjesh që shteti serb nuk mori përgjegjësi si ajo e të pagjeturve, dëmet e luftës, kthimi dokumentacionit e çështje të ngjashme.

Kronikë e përgatitur nga gazetari Flamur Gajtani.

klankosova.tv

Konkurs Pune

Lexo më shumë