Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Historiku i reagimit të partisë kundërshtare ndaj presidentit mbi Gjendjen e Shteteve

NULL NULL
08.02.2023 00:02

Këtë vit, guvernatori i Arkansas, Sarah Huckabee Sanders, do të japë përgjigjen republikane ndaj fjalimit të presidentit Joe Biden mbi Gjendjen e Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Tradita e reagimit të partisë kundërshtare daton që nga viti 1966, përcjell klankosova.tv.

“Përgjigja” e parë zyrtare ndaj Gjendjes së Shteteve, nga pala kundërshtare ishte dhënë nga senatori republikan Everett Dirksen dhe deputeti Gerald Ford në vitin 1966.

Çdo rrjet televiziv ofroi gjysmë ore për kohën e përgjigjes, megjithëse afatet nuk ishin “të bllokuara” (d.m.th. nuk u transmetuan në të njëjtën kohë në të gjitha rrjetet) dhe nuk u transmetuan menjëherë pas fjalimit të presidentit.

Në vitin 1976, koha televizive ishte në dispozicion për përgjigjen e palës kundërshtare menjëherë pas sesionit mbi Gjendjen e Shteteve, përcjell klankosova.tv.

Zgjedhja e kryetarit zakonisht rrotullohet midis udhëheqjes së Dhomës dhe Senatit të partisë kundërshtare, edhe pse në disa raste, liderët e partisë kanë zgjedhur folës të shumtë.

 

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.