Historia e “Portës së Ferrit” - Klan Kosova

Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Historia e “Portës së Ferrit”

NULL NULL
11/06/2021

E njohur si “Portat e Ferrit”, një gropë masive në shkretëtirën e Turkmenistanit ka hedhur zjarr për dekada, por për origjinën e saj  ka shumë sekrete.

Shkretëtira Karakum është një hapësirë ​​masive e dunave të rërës të djegura nga dielli që mbulon afërsisht 70 përqind të Turkmenistanit.

Ju mund të shëtisni nëpër këto toka dhe të shihni luginat e pafund të shkretëtirës në Karakum, por nëse shkoni drejt fushës veriqendrore të shkretëtirës, ​​mund të rrezikoheni pasi aty është një gropë gazit e shkrirë që ka hedhur zjarr për dekada dhe njihet  ndryshe si “Portat e Ferrit”.

Historia thotë se në vitin 1971 gjeologët sovjetikë po bënin shpime për naftë në shkretëtirë kur vërejtën, “Portën e Ferrit”, shkruan BBC, transmeton Klankosova.tv.

Për të parandaluar rrjedhjen e metanit në atmosferë, thuhet se gjeologët ndezën njërin prej tyre në zjarr, duke menduar se do të digjej për disa javë.

Por pasi eksploruesi kanadez George Kourounis u nis në ekspeditën e parë për të parë thellësitë e kraterit në 2013 ai zbuloi se askush në të vërtetë nuk e di se si erdhi ky ferr .

Sipas gjeologëve turk krateri  është i thellë 69 metra dhe i gjerë 30 metra derisa u formua në vitet 1960 dhe nuk u ndez deri në vitet 1980.

Megjithatë, për shkak se gazi dhe nafta ishin mall shumë i çmuar në Turkmenistan gjatë sundimit Sovjetik, çdo rekord i krijimit të kraterit tani është informacion i klasifikuar dhe i fshehtë.

Ajo që është e sigurt është se kjo gropë zjarri është bërë një atraksion i njohura turistik dhe lejon vetën  gjashtë mijë vizitorë në vit.