Hill pas takimit të Ohrit: Serbia ka përqafuar të ardhmen e saj evropiane - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Hill pas takimit të Ohrit: Serbia ka përqafuar të ardhmen e saj evropiane

NULL NULL
19.03.2023 15:20
Christopher Hill

Ambasadori amerikan në Serbi, Christopher R. Hill, ka reaguar në lidhje me arritjen e marrëveshjes mes Kosovës dhe Serbisë, dje në takimin 12 orësh në Ohër, i cili ishte i ndërmjetësuar nga Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian, Josep Borrell dhe i dërguari special për dialogun Miroslav Lajçak.

Hill ka thënë se Serbia pas Ohrit, ka përqafuar të ardhmen e saj evropiane, transmeton Klankosova.tv.

“Rezultati më i rëndësishëm nga bisedimet e Ohrit: Serbia ka përqafuar të ardhmen e saj evropiane dhe një plan të qartë se si të arrijë atje – një vendim që kërkonte mençuri, integritet dhe guxim. Mbetet shumë punë dhe Shtetet e Bashkuara do të jenë me ju në çdo hap të rrugës”, ka shkruar Hill.