Hidhen poshtë akuzat ndaj Alec Baldwin për të shtënat në “Rust” - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Hidhen poshtë akuzat ndaj Alec Baldwin për të shtënat në “Rust”

NULL NULL
20.04.2023 22:28
alec baldwin

Në tetor 2021, Baldwin qëlloi me një armë mbështetëse, duke vrarë kineasten Halyna Hutchins.

Prokurorët në Nju Meksiko kanë hequr dorë nga akuzat penale kundër aktorit për përfshirjen e tij në vrasjen e kinematografes së projektit filmik “Rust”, Halyna Hutchins.

Variety raporton se Prokurori i Parë i Rrethit Gjyqësor i Nju Meksikos i informoi avokatët e Baldwinit se nuk do të ndiqte më çështjen kundër aktorit për vrasje të pavullnetshme.

“Jemi të kënaqur me vendimin për të pushuar çështjen kundër Alec Baldwinit dhe inkurajojmë një hetim të duhur mbi faktet dhe rrethanat e këtij aksidenti tragjik”, thanë në një deklaratë avokatët e aktorit, Luke Nikas dhe Alex Spiro.

Më 21 tetor 2021, Baldwin po praktikonte një armë revolver të modës së vjetër gjatë provave në xhirimet e filmit perëndimor Rust pranë Santa Fe, New Mexico. Arma shkrepi, duke goditur Hutchins në stomak dhe regjisorin Joel Souza në shpatull; Hutchins vdiq pasi u transportua në spital.

Baldwin pretendoi në një intervistë të dhjetorit 2021 me George Stephanopoulos të ABC se atij iu tha se arma ishte bosh. Ai kujtoi se Hutchins e udhëzoi atë të drejtonte armën drejt saj dhe pasi e pyeti nëse mund ta gjuante, ajo i tha po!

Armatorja Hannah Hannah Gutierrez-Reed, e cila ngarkoi armën dhe ndihmësregjisori Dave Halls, i cili ia dorëzoi Baldwin-it, të dy pohuan se nuk ishin në dijeni se plumbi  ishte në armë në kohën e të shtënave.

Por, siç raportoi më parë Consequence, si Gutierrez-Reed ashtu edhe Halls kishin histori të fatkeqësive shqetësuese të sigurisë, dhe anëtarët e ekipit të kamerës “Rust” madje kishin organizuar një largim duke protestuar për kushtet e pasigurta të punës vetëm disa orë para të shtënave.

Roli i Baldwinit si producent në film e ekspozoi më tej atë ndaj përgjegjësisë për ato kushte pune, përveç trajtimit të armës.

Gutierrez-Reed ende përballet me akuza për vrasje të pavullnetshme, ndërsa Halls u deklarua fajtor për përdorim të pakujdesshëm të një arme vdekjeprurëse dhe pritet të marrë një dënim me kusht.

Me akuza penale të lëna pas, Baldwin po rifillon prodhimin në “Rust” këtë javë, me të veun e Hutchin, Matthew Hutchins në bord si producent ekzekutiv.