Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Hebrenjtë e Kosovës kërkojnë sinagogë në Prishtinë

NULL NULL
11.03.2016 20:32

Më nuk duan që për ditën e “Shabatit” të shkojnë nëpër vendet e rajonit

Ndonëse të pakët në numër  në Kosovë, pjesëtarët e komuniteti Hebrenj duan që të kenë një Sinagogë të veten, dhe atë në qendër të Prishtinës.
Madje, ata i kanë bërë edhe një propozim pushtetit lokal se ku mund të ndërtohet ky objekt fetar.

Ruzhdi Shkodra, hebre kosovar, thotë se dekada më parë, kryeqyteti ka pasur tri Sinagoga, prandaj është e nevojshme që edhe Prishtina si kryeqendrat e tjera të rajonit ta ketë këtë objekt. E rëndësia e saj, nuk është vetëm fetare.

Kërkesë për ndërtimin e një objekti fetar në komunën e Prishtinës ka bërë edhe komuniteti i protestantëve.
Veçse ata nuk kërkojnë qe kisha qendrore e tyre domosdo te ndërtohet ne qendër të qytetit. Për protestantët janë me rëndësi disa tipare të tjera.

Për këto dy  kërkesa vetë kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, ditë më parë i njoftoi edhe përfaqësuesit e feve të tjera.

Edhe zyrtarja për medie, Miranda Mullafazliu pohoi se ende nuk ka asgjë konkrete rreth kësaj çështjeje,  pasi propozimet janë në fazën e bisedimeve mes komuniteteve fetare dhe drejtorisë së urbanizmit për vendosjen e lokacioneve.

Kronikë nga Iliri Pireva.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.