Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Haxhiu: Jemi penguar në reformën e sistemit të drejtësisë

NULL NULL
15.02.2024 12:34
Kuvendi i Kosovës
Kuvendi i Kosovës; Foto: Arkiv

Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, ka thënë se procesi i Vettingut në sistemin e drejtësisë është një ndër reformat më të rëndësishme në vend, ndërsa shtoi se janë penguar në këtë rrugëtim.

Gjatë seancën së Kuvendit ku po diskutohen tri Propozim-amendamente Kushtetuese, Haxhiu ka thënë se kanë qenë këmbëngulës për ta bërë Kosovën shtet të së drejtës.

Ajo theksoi se kjo reformë ka për qëllim kthimin e besimit të qytetarëve në institucionet e drejtësisë dhe pavarësinë e sistemit të drejtësisë.

Sipas saj, Vettingu është kushti që në sistemimin e drejtësisë të këtë gjyqtarë me integritet të lartë, moral dhe profesional.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.