Haxhiu: Emërimi i Latifit si ministër i Shëndetësisë, veprimi i vetëm i mirë i kësaj qeverie - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Haxhiu: Emërimi i Latifit si ministër i Shëndetësisë, veprimi i vetëm i mirë i kësaj qeverie

NULL NULL
17/11/2021

Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Bekim Haxhiu, ka thënë se emërimi i Rifat Latifiterrrtfrwwety si ministër i Shëndetësisë është i vetmi veprim i mirë që kjo qeveri ka ndërmarrë ndonjëherë.

“Emërimi i Dr. Rifat Latifit, mjekut me famë ndërkombëtare, bashkëvendasit tim, ministër i shëndetësisë, është veprimi i vetëm, i mirë, i kësaj qeverie që duhet përshëndetur”, ka shkruar Haxhiu në Facebook.

Haxhiu në anën tjetër uroi që ky emërim i Latifit, të jetë për përmirësimin e sistemit shëndetësor e jo të përdoret nga kryeministri Kurti për të mbuluar rrëmujën e shkaktuar nga ish-ministri Vitia.

“Rifat Latifi mjeku i dëshmuar në Amerikë e gjetiu, ka një përvojë të madhe në shëndetësi, prandaj uroj që emërimi i tij të jetë për të përmirësuar e avancuar sistemin tonë shëndetësor dhe gjendjen e profesionistëve shëndetësorë dhe kryeministri Kurti nuk ka qëllim që ta përdorë emrin e tij për ta mbuluar bërllokun dhe rrëmujën që e ka shkaktuar Arben Vitia dhe ekipi i tij. Nuk është e drejtë dhe morale dhe nuk duhet lejuar që emrat e mëdhenj të shëndetësisë të përdoren për qëllime të politikës ditore, por atyre t’u jepet hapësira dhe mbështetja e duhur për përmirësim të shëndetësisë”, ka shtuar Haxhiu.

Deputeti i PDK-së kujtoi edhe kohën kur ministri i ri ishte këshilltar i ish-kryeministrit Thaçi, duke thënë se e ka dëshmuar edhe atëherë vullnetin për të punuar për Kosovën.

“Dr.Rifat Latifi ka treguar edhe gjatë mandatit si këshilltar i ish- kryeministrit Hashim Thaçi, se ka vullnet për të punuar me përkushtim për shtetin e Kosovës”, ka vazhduar ai.