Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Hasani (OEGJK): Gjermania, investitori më i madh i huaj në Kosovë (VIDEO)

NULL NULL
20.05.2023 15:59
Nora Hasani - Portofol Klan Kosova

Gjermania është partner shumë i rëndësishëm i Kosovës.

Ky është vlerësimi që ka dhënë Nora Hasani, drejtoreshë ekzekutive në Odën Ekonomike Gjermano-Kosovare. Ajo thekson se potenciali që të dy vendet ta thellojnë bashkëpunimin është i madh.

“Mundësitë janë që kompanitë tona të jenë të drejtuara dhe të investojnë e të kyçen në tregun gjerman. Afërsinë me Gjermaninë e kemi edhe për shkak të bashkatdhetarëve tanë”, është shprehur Hasani në emisionin e ekonomisë, Portofol në Klan Kosova FM.

Ajo ka theksuar se shteti gjerman prin sa i përket investimeve në vend.

“Gjermania vazhdon të mbetet investitori më i madh i huaj në Kosovë dhe partner kryesore për tregti”.

Ajo ka përmendur se nga viti 2007 vlera e investimeve të huaja direkte gjermane në Kosovë është mbi një miliard euro.

Trendi, sipas saj, është rritës edhe sa i përket shkëmbimeve tregtare, importit dhe eksportit.

Rrini të informuar mbi zhvillimet kryesore duke u bërë pjesë e komunitetit tonë në Viber.

BONUS: Merreni aplikacionin tonë në Android dhe iOS.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.