Haradinaj kujton 86 martirët e rënë në Kralan: Liria e Kosovës mban emrin e secilit prej tyre - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Haradinaj kujton 86 martirët e rënë në Kralan: Liria e Kosovës mban emrin e secilit prej tyre

NULL NULL
02.04.2023 12:23
Ramush Haradinaj

Kreu i AAK-së, Ramush Haradinaj, ka kujtuar 86 martirët e rënë në Kralan të Gjakovës 24 vjet më parë.

Haradinaj tha se forcat barbare ekzekutuan djem dhe burra të pafajshëm.

Tutje ai tha se një popull që harron njerëzit e vet të martirizuar ‘është i dënuar t’i përsëritet historia’.

“Sot, nderojmë dhe kujtojmë tetëdhjetë e gjashtë martirët e rënë në Kralan, në 24-vjetorin e pavdekësisë.  Ishte 2 prilli i vitit 1999 kur në Kralan të Gjakovës forcat barbare ekzekutuan djem dhe burra të pafajshëm, nga grupi që kishin braktisur vatrat e tyre për t’u shpëtuar krimeve serbe që kishin përfshirë tërë Kosovën. Një popull që harron njerëzit e vet të martirizuar është i dënuar t’i përsëritet historia, prandaj sot e gjithmonë do t’i kujtojmë ata që u flijuar për këtë tokë. Liria e Kosovës mban emrin e secilit prej tyre”, ka shkruar Haradinaj në Facebook.