10:53, 15 Prill 2019

Komisioneri për Politikat Evropiane të Fqinjësisë dhe Negociatat e Zgjerimit, Johannes Hahn, ishte në Washington javën e kaluar për të diskutuar për Lindjen e Mesme, Ukrainën dhe Ballkanin Perëndimor me homologët e tij të SHBA.

Sipas tij, në luftërat e viteve 1990 dhe pasojat e tyre, Uashingtoni ishte në “vendin e shoferit” në rajon, jo Brukseli.

Sot, Hahn tha, e kundërta është e vërtetë. Shtetet e Bashkuara janë shumë mbështetëse për Bashkimin Evropian në dhe në rajon, tha ai, duke shtuar, “mendoj se ata janë mjaft të lumtur që ne jemi sot në krye të rajonit”.

Hahn ka folur edhe rreth marrëveshjes ndërmjet Greqisë dhe asaj që quhet sot Maqedonia Veriore, duke thënë se bashkë, SHBA dhe BE-ja u treguan të suksesshme, shkruan The Washington Post, transmeton Klan Kosova.

Disa që punojnë në rajon kanë shprehur shqetësimin se ajo që ata e shohin si ambivalenca e Uashingtonit ndaj saj është një forcë destabilizuese. Vitin e kaluar, për shembull, Presidenti serb Aleksandar Vuçiç dhe presidenti kosovar Hashim Thaçi, thuhet se mbështetën zgjidhjen e mosmarrëveshjes mes Serbisë dhe Kosovës, e cila deklaroi në mënyrë të njëanshme pavarësinë e saj nga Serbia në vitin 2008, me një shkëmbim toke ose rregullim kufitar.

Megjithatë, duke folur rreth një marrëveshje të mundshme ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, përkatësisht rreth mundësisë së “korrigjimit të kufijve”, Hahn theksoi se një marrëveshje ligjërisht detyruese midis dy do të mbulonte fushat përtej kufijve dhe se “një element themelor në një marrëveshje të ardhshme duhet të jetë respektimi i të drejtave të pakicave”.

“Në këtë moment  askush nuk mund të parashikojë se çfarë do të ishte një rezultat final”, citohet të ketë thënë. “Një shkëmbim i mundshëm i territorit mund të jetë si pjesë e saj – nëse palët dëshirojnë”.

“Parakushti i vetëm që kemi ngritur është se çdo lloj marrëveshje dypalëshe duhet të kontribuojë për më shumë paqe dhe stabilitet në rajon”, ka thënë Hahn.

Një marrëveshje politike që vjen me koston e të tjerëve, tha Hahn, do të ishte e papranueshme për Bashkimin Evropian.

Shtetet e Bashkuara ishin në krye më parë për shkak të ndërhyrjes së NATO-s, tha ai.

“Situata ka ndryshuar. . . . Nëse shikoj në një kornizë më të gjatë kohore, ka përparim në rajon. Si shembull, sot midis Serbisë dhe Kosovës, disa përplasje, në të kaluarën, mund të kishin çuar lehtësisht në njëfarë dhune. Sot udhëheqësit marrin telefonin dhe e thërrasin njëri-tjetrin”.

 

Konkurs Pune

Lexo më shumë