Gwyneth Paltrow shpallet e pafajshme për rastin e përplasjes me ski - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Gwyneth Paltrow shpallet e pafajshme për rastin e përplasjes me ski

NULL NULL
31.03.2023 08:48
Gwyneth Paltrow

Ylli i Hollivudit, Gwyneth Paltrow, ka fituar në gjyqin dramatik mbi pretendimet e përplasjes gjatë skijimit me optometristin në pension Terry Sanderson, i cili e kishte paditur aktoren për përgjegjësi në një përplasje në një mal të Jutas në vitin 2016.

Vendimi në rastin shumë të ndjekur erdhi pas një gjyqi dy-javor që u dëgjua nga dhjetëra dëshmitarë që përpiqeshin të pohonin të vërtetën për një incident që vetëm një dëshmitar pretendoi se e kishte parë.

Juria gjeti fajtor Terry Sanderson për aksidentin dhe për lëndimin e Paltrow.

Juria e gjeti Sanderson 100 për qind fajtor përsa i përket neglizhencës krahasuese dhe i dha aktores një dëmshpërblim prej 1 dollarësh, siç kërkoi ajo. Kostot ligjore të Paltrow do të vendosen në një datë të mëvonshme.

Ndërsa Paltrow u largua nga gjykata, ajo i tha Sandersonit “Të uroj gjitha të mirat”.

Në një deklaratë të dërguar me email, Paltrow tha: “Ndjeva se pranimi i një pretendimi të rremë komprometonte integritetin tim. Jam e kënaqur me rezultatin dhe vlerësoj gjithë punën e palodhur të gjyqtarit Holmberg dhe jurisë dhe i falënderoj për kujdesin e tyre në trajtimin e kësaj çështjeje”.

Më vete, Sanderson tha se ishte një “zhgënjim i vërtetë” për mënyrën se si ai ishte karakterizuar gjatë gjyqit.

“Dëgjova se si më karakterizonin… ishte një tregim për jetën që kam jetuar. Ata thanë gjëra që absolutisht nuk ishin të vërteta”, tha ai.

Sanderson, 76 vjeç, fillimisht kishte ngritur një padi për 3 milion dollarë kundër Paltrow, por ajo u ulë në 300,000 dollarë përpara se të fillonte gjyqi. Paltrow ma pas e kundërpaditi Sandersonin, duke pretenduar se ai e goditi dhe se ajo po shfrytëzohej për pasurinë dhe famën e saj.

Gjyqi mund të konsiderohet si një nga përdorimet më të çuditshme të kohës së një gjykate. Gjatë dy javëve, paditësit e duelit thirrën në tribunë shumë dëshmitarë ekspertësh, lexuan deponimet, paraqitën rikonstruksione kompjuterike dhe morën vetë qëndrimin, transmeton Klankosova.tv.

Sanderson ngriti një padi kundër Paltrow tre vjet pas përplasjes, duke pretenduar se ajo kishte bërë ski “jashtë kontrollit” kur e goditi atë, “duke e rrëzuar fort dhe duke i shkaktuar një dëmtim në tru, katër brinjë të thyera dhe lëndime të tjera të rënda”.

Ai pretendoi se pas aksidentit, Paltrow thjesht “u ngrit, u kthye dhe u largua me ski”.

Gjyqi ishte i mbushur me momente komike pa dashje që preknin të drejtën e kalimit të një skiatori në Utah, rrezen e kthesave dhe aftësinë e tyre, madhësinë dhe lartësinë relative të Sanderson dhe Paltrow, dhe të drejtën ose jo për anonimitetin e të famshëmve në shpatet.