Guvernatori iranian goditet me shuplakë gjatë inaugurimit (VIDEO)

Guvernatori iranian goditet me shuplakë gjatë inaugurimit (VIDEO)

NULL NULL
1 month më parë

Guvernatori i ri i një province veriperëndimore iraniane u godit me shuplakë në fytyrë nga një burrë i zemëruar gjatë inaugurimit të tij të shtunën, gjë që ishte një shkelje e pazakontë e sigurisë në Republikën Islamike.

Motivi për sulmin mbeti i paqartë, megjithëse ai kishte në shënjestër një guvernator të ri provincial, i cili dikur shërbente në Gardën Revolucionare paraushtarake të vendit dhe thuhet se ishte rrëmbyer në një moment nga forcat rebele në Siri.

Guvernatori i ri, gjenerali Abedin Khorram, kishte dalë në podium në kryeqytetin provincial të Tabrizit, kur burri doli nga skena dhe menjëherë iu vërsul zyrtarit, shkruan Guardian, transmeton Klankosova.tv.

Më vonë, agjencia gjysmë zyrtare e lajmeve Fars tha se njeriu që goditi guvernatorin ishte mërzitur që gruaja e tij mori një vaksinë anti-COVID nga një infermier mashkull, dhe jo nga një infermiere femër.

Khorram ishte emëruar së fundmi nga parlamenti i vijës së ashpër të Iranit për të shërbyer si guvernator provincial nën qeverinë e Ebrahim Raisi, një mbrojtës i udhëheqësit suprem, Ayatollah Ali Khamenei, i cili u zgjodh president këtë vit.