Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Guinness ia heq Bobit titullin e qenit më të vjetër në botë

NULL NULL
24.02.2024 14:35
Bobi, qeni më i vjetër në botë

Guinness World Records tha se e ka hequr titullin e qenit më të vjetër ndonjëherë nga Bobi, një qen që supozohet se ishte 31 vjeç kur ngordhi në tetor 2023.

Mark McKinley, drejtor i të dhënave në GWR, tha se titulli i Bobit ishte revokuar pasi një hetim u krye në përputhje me procesin e shqyrtimit dhe apelimit të organizatës që mban të dhëna.

“Pas shqetësimeve të ngritura nga veterinerët dhe ekspertët e tjerë, si privatisht ashtu edhe brenda komenteve publike dhe gjetjeve të hetimeve të kryera nga disa media, ne e ndienim të rëndësishme që të hapnim një rishikim në të dhënat e Bobit”, tha McKinley në një njoftim për shtyp.

Ai tha se hetimi zbuloi se nuk kishte prova të mjaftueshme për moshën e Bobit.

McKinley tha se provat e paraqitura për moshën e Bobit ishin të gjitha me burim për të mikroçipuar të dhënat nga baza e të dhënave e qeverisë portugeze.

Sonda zbuloi se mikroçipi i Bobit ishte instaluar në vitin 2022, kur Portugalia nuk kërkoi dëshmi të moshës për qentë e lindur para vitit 2008.

“Me deklaratën veterinare shtesë të ofruar si provë për moshën e Bobit, duke cituar gjithashtu këto të dhëna të mikroçipit, ne nuk kemi asnjë provë përfundimtare që mund të vërtetojë përfundimisht datën e lindjes së Bobit”, theksoi McKinley.

“Pa asnjë provë përfundimtare të disponueshme për ne tani, ne thjesht nuk mund ta mbajmë Bobin si mbajtës rekordi dhe të pretendojmë sinqerisht të ruajmë standardet e larta që i kemi vendosur vetes”.

Ai tha se pronari i Bobit, Leonel Costa, është informuar për vendimin dhe GWR “do të vlerësojë me kënaqësi çdo provë të re nëse marrin ndonjë”.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.