Grupi rus Wagner mund të humbasë mijëra luftëtarë - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Grupi rus Wagner mund të humbasë mijëra luftëtarë

NULL NULL
22.03.2023 23:30

Në javët e ardhshme, grupi kriminal rus Wagner mund të humbasë shumicën e të burgosurve që rekrutoi, pasi kontratat e tyre ushtarake gjashtëmujore skadojnë.

Analiza e Institutit për Studimin e Luftës në Mbretërinë e Bashkuar vuri në dukje se Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar vlerëson se mijëra të dënuar që u rekrutuan në vjeshtën e vitit 2022 do të falen dhe lirohen, në përputhje me një premtim nga kreu i Wagner.

Dhe Ministria e Mbrojtjes së Britanisë së Madhe parashikon se kjo do të dobësojë ndjeshëm Wagnerin, i cili tashmë po lufton pasi Kremlini e ndaloi atë të rekrutojë më të burgosur, shkruan Euronews, transmeton Klankosova.tv.

Sot Qeveria e Kosovës ka marrë vendim për të vendosur sanksione ndaj grupit kriminal rus.

Rrini të informuar mbi zhvillimet kryesore duke u bërë pjesë e komunitetit tonë në Viber.

BONUS: Merreni aplikacionin tonë në Android dhe iOS.