Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Grupi mercenar rus Wagner hap qendra rekrutimi për luftimet në Bakhmut

NULL NULL
11.03.2023 11:14
Yevgeny Prigozhin
Yevgeny Prigozhin

Kreu i grupit mercenar rus Wagner, Yevgeny Prigozhin ka thënë se ka hapur qendra rekrutimi në 42 qytete ruse për të mbushur numrin e humbjeve në qytetin ukrainas Bakhmut.

Përmes një audio mesazhi të premten, Prigozhin tha se luftëtarë të rinj por paraqiten, por nuk dha asnjë tregues për numrat e saktë. Ai tha gjithashtu se furnizimet me municione nga ushtria ruse ishin përmirësuar, por mbeten prapë një shqetësim, shkruan AlJazeera, përcjell Klankosova.tv.

“Megjithë rezistencën kolosale të forcave të armatosura të Ukrainës, ne do të shkojmë përpara”, tha ai. “Pavarësisht shkopinjve në rrota që na hidhen në çdo hap, ne do ta kapërcejmë këtë së bashku.”

Mercenarët e Wagner kanë qenë në ballë të disa prej luftimeve më të ashpra në përpjekjen e Rusisë për të marrë kontrollin e Bakhmutit, ku ushtria ukrainase është ende duke u përballur pas më shumë se shtatë muaj luftë – një fushatë kjo e përgjakshme që Prigozhin e quan “mulli i mishit”.

Në një postim të veçantë në mediat sociale të premten, Prigozhin tha se Ukraina po përgatit një kundërsulm afër qyetetit ukrainas, duke shtuar: “Sigurisht që ne po bëjmë gjithçka që mundemi për të parandaluar që kjo të ndodhë”.

Ukraina ka vendosur të luftojë në Bakhmutin e rrënuar, sepse beteja ka përfshirë disa nga njësitë më të mira të Rusisë dhe i ka rraskapitur ato përpara kundërsulmit të planifikuar pranveror të Moskës, tha të premten ndihmësi i presidentit ukrainas Volodymyr Zelenskyy, Mykhailo Podolyak.

“Rusia ka ndryshuar taktikat,” tha Podolyak në një intervistë të botuar nga gazeta italiane La Stampa.

“Ai është bashkuar me Bakhmutin me një pjesë të madhe të personelit të saj të trajnuar ushtarak, mbetjet e ushtrisë së tij profesionale, si dhe kompanitë private,” tha ai.

“Prandaj, ne kemi dy objektiva: të zvogëlojmë sa më shumë personelin e tyre të aftë dhe t’i rregullojmë ato në disa beteja kyçe të lodhshme, të prishim ofensivën e tyre dhe të përqendrojmë burimet tona diku tjetër për kundërsulmin e pranverës. Pra, sot Bakhmut është plotësisht efektiv, madje duke tejkaluar detyrat e tij kyçe.”

Zëvendësministrja e mbrojtjes e Ukrainës, Hanna Maliar, tha të premten se, ndërsa Rusia po shtynte ofensivën e saj, “ushtarët tonë po bëjnë gjithçka që është e mundur për të parandaluar që armiku të zbatojë planet e tyre”.

Rrini të informuar mbi zhvillimet kryesore duke u bërë pjesë e komunitetit tonë në Viber.

BONUS: Merreni aplikacionin tonë në Android dhe iOS.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.