Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Gruaja që akuzoi Bidenin për sulm seksual thotë se do të kërkojë shtetësinë ruse

NULL NULL
31.05.2023 23:04
joe biden

Një grua që akuzoi presidentin Joe Biden për sulm seksual ndaj saj 30 vjet më parë, kur ajo ishte punonjëse e tij, thotë se do të aplikojë për nënshtetësinë ruse.

Tara Reade ishte një faqe kongresi për Bidenin në vitin 1993, kur ajo thotë se ai e ngacmoi seksualisht dhe e sulmoi në një zyre në ndërtesën e Capitol Hillit. Pretendimet kanë mbetur të pabazuara pasi të dhënat e një ankese që ajo tha se kishte paraqitur, nuk janë gjetur kurrë.

Akuzat dolën në dritë gjatë fushatës presidenciale të Bidenit në vitin 2020. Ai ka mohuar se incidentet kanë ndodhur ndonjëherë, duke vënë në dukje “mospërputhjet” në rrëfimin e Reades për ngjarjet.

Të martën, Reade u shfaq në një ngjarje në Moskë të mbajtur nga agjencia e lajmeve Sputnik, kur tha se do të aplikonte për shtetësi në Rusi. Ajo shtoi se e mori vendimin pasi pranoi kërcënime me vdekje në ShBA.

“Unë nuk e di se çfarë do të ndodhë me këtë, por premtoj të jem një qytetare e mirë dhe premtoj të eci përpara me jetën time në një mënyrë pozitive”, tha Reade për shtetësinë e saj të mundshme, sipas NPR-së, transmeton Klan Kosova.

Reade u pa në këtë ngjarje së bashku me Maria Butinan, një aktiviste e cila u dënua për spiunazh në Shtetet e Bashkuara. Ajo u lirua nga burgu dhe u deportua në vitin 2019. Që atëherë ajo është bërë deputete e parlamentit në Rusi.

Reade ishte një nga tetë gratë që akuzuan Bidenin se i kishte prekur në mënyra që i bënin të pakëndshme përpara se ai të zgjidhej president. Reade tha se ajo paraqiti ankesë zyrtare kundër Bidenit.

“Organizatat e lajmeve që kanë biseduar me dhjetëra ish-punonjës nuk kanë gjetur një — as një — që i ka vërtetuar pretendimet e saj në asnjë mënyrë”, tha Bideni.

*Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.