Gruaja e lindur me një gji

Gruaja e lindur me një gji

NULL NULL
2 weeks më parë

Një grua ka befasuar mjekët kur zbuloi se kishte një sindromë të rrallë pasi vetëm një nga gjinjtë e saj u rrit gjatë pubertetit.

Becca Butcher iu tha nga një mjek që gjoksi i saj do të barazohej, por u deshën vite para se ajo të diagnostikohej me sindromën të quajtur “Polond”.

Si adoleshente, ajo kaloi orë të tëra duke studiuar se si të rrisë gjirin, për të rritur indet dhe madje përdori sutjena të papërshtatshme në një përpjekje për tu barazuar, raporton YorkshireLive, transmeton Klan Kosova.

Sindroma “Poland” është më e zakonshme tek burrat, që do të thotë se individët lindin me muskuj të humbur ose të pazhvilluar në njërën anë të trupit të tyre.

Kjo mund të shkaktojë anomali në dorë, krah, shpatull dhe gjoks. Mendohet se prek rreth një në 20,000 të sapolindur.

Që nga diagnoza e Becca, ajo ka punuar për të rritur ndërgjegjësimin dhe për të ndihmuar të tjerët të ndihen më rehat në lëkurën e tyre.

Becca tha: “Unë e kuptova që gjinjtë e mi ishin të madhësive të ndryshme si adoleshente. Do të shikoja përreth të gjitha vajzat e tjera në moshën time që kishin dy gjinj, por unë ende kisha vetëm një dhe kjo më bëri të ndihem shumë e vetëdijshme. Unë i kërkova ndihmë mjekut tim, por ata më thanë se gjoksi im ishte” normal “dhe” do të rritej përfundimisht “si ajo që disa vajza i kalojnë menstruacionet më vonë se të tjerat”.

Becca shtoi: “I pyeta mjekët e mi disa herë gjatë viteve, por ata gjithmonë më largonin, ndjeva sikur nuk po më merrnin seriozisht. Një ditë unë hyra në google dhe hasa në një foto të dikujt, gjinjtë e të cilit dukeshin tamam si të mijat. Unë pashë që ata kishin një gjendje të quajtur Sindroma e Polond dhe kështu i solla gjetjet e mia te mjekët dhe më në fund arrita në përfundimin se kjo është ajo që unë kam”.

Becca felt dismissed by doctors