Gjyqtarja e korruptuar, prokuroria kërkon 6 vjet burg për të - Klan Kosova

Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Gjyqtarja e korruptuar, prokuroria kërkon 6 vjet burg për të

NULL NULL
02/10/2015

Prokuroria e Krimeve të Rënda kërkon 6 vjet burg për gjyqtaren e Lezhës, Parashqevi Ademi, të akuzuar për “korrupsion pasiv”.

Sipas njoftimit zyrtar, Prokuroria kërkon dhe heqjen e të drejtës së ushtrimit të funksioneve publike për pesë vjet, njofton Top Channel.

Procesi është zhvilluar me procedurën e gjykimit të shkurtuar dhe, duke qenë se e pandehura përfiton uljen 1/3 të dënimit, në përfundim, Prokuroria për Krime të Rënda kërkon dënimin përfundimtar me 4 vjet burgim, njofton Top Channel.

E njëjta masë dënimi kërkohet dhe për avokatin Gjovalin Ndokaj.

Gjyqtarja dhe avokati akuzohen se kanë marrë 200 mijë lekë të reja dy personave, në një proces penal që po zhvillonin, me qëllim zbutjen e dënimit.

Arrestimi erdhi pas denoncimit në “Fiks Fare” në qershor të këtij viti.