Gjykata Supreme në Amerikë vazhdon lejimin e pilulave të abortit - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Gjykata Supreme në Amerikë vazhdon lejimin e pilulave të abortit

NULL NULL
22.04.2023 07:39
Pilulat e abortit ne gjykaten e Amerikes

Gjykata Supreme në Shtetet e Bashkuara të Amerikës ka ruajtur qasjen në një pilulë aborti, duke vendosur kështu që ilaçi të mbetet i disponueshëm edhe më tutje.

Po ashtu, gjykata hodhi poshtë kufizimet mbi medikamentin e quajtur mifepristone, që përdoret për t’i dhënë shtatzënisë pa kirurgji, duke ruajtur kështu në thelb një status quo.

Me vendimin e ri, çështja e medikamentit mifepristone tani kthehet në Gjykatën e Apelit të Rrethit të 5-të më të ulët.

Pritet që çështja të dalë përsëri në Gjykatën Supreme, duke vendosur vendimin më domethënës për çështjen e abortit.

Rrini të informuar mbi zhvillimet kryesore duke u bërë pjesë e komunitetit tonë në Viber

BONUS: Merreni aplikacionin tonë në Android dhe iOS