Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Gjykata holandeze urdhëron qeverinë të ndalojë eksportin e pjesëve të avionëve luftarakë F-35 në Izrael

NULL NULL
12.02.2024 13:28
Avokatët e shtetit Erik Koppe, majtas dhe Reimer Veldhuis në çështjen gjyqësore të grupeve të të drejtave të njeriut që kërkojnë të bllokojnë qeverinë holandeze nga eksportimi i pjesëve të avionëve luftarakë F-35 në Izrael në Hagë, Holandë, më 12 shkurt. Piroschka van de Wouw/Reuters

Holanda duhet të ndalojë eksportin e pjesëve të avionëve luftarakë F-35 në Izrael brenda shtatë ditëve, vendosi të hënën një gjykatë holandeze, duke përmendur shqetësimet se ato mund të përdoren për të shkelur ligjin ndërkombëtar si pjesë e fushatës izraelite në Gaza.

“Gjykata konstaton se ekziston një rrezik i qartë që avionët luftarakë të Izraelit F-35 mund të përdoren për kryerjen e shkeljeve serioze të ligjit ndërkombëtar humanitar”, tha Gjykata e Apelit të Hagës në një deklaratë, transmeton Klankosova.tv.

“Kjo do të thotë se eksporti i pjesëve të F-35 nga Holanda në Izrael duhet të ndalet”.

Gjykata tha se Izraeli nuk “merr parasysh mjaftueshëm pasojat e sulmeve të tij për popullatën civile”, duke shtuar se sulmet e tij në Gaza kanë rezultuar në një “numër disproporcional të viktimave civile”.

 

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.