Gjuriq: Kemi qenë në kontakt me administratën e re të SHBA-së për një kohë të gjatë

Gjuriq: Kemi qenë në kontakt me administratën e re të SHBA-së për një kohë të gjatë

NULL NULL
1 month më parë

Ambasadori serb në Washington, Marko Gjuriq tha se Serbia ka qenë në kontakt me administratën e re në Shtetet e Bashkuara për javë të tëra dhe se kanë një bazë të mirë për marrëdhënie të qëndrueshme në të ardhmen.

Duke folur për RTS, ai tha se Serbia ka qenë aktive në kontakte me përfaqësuesit e Partisë Demokratike dhe administratën e re për javë dhe muaj pas verifikimit të rezultateve të zgjedhjeve, transmeton Klan Kosova.

“Ne nuk e pritëm dje, por kemi qenë në kontakt me administratën e re në Shtëpinë e Bardhë, Departamentin e Shtetit, Këshillin e Sigurisë Kombëtare për javë të tëra”, theksoi ambasadori serb në Washington, transmeton Klan Kosova.

Ai theksoi, në vitin e jubileut të madh, kur Shtetet e Bashkuara dhe Serbia shënojnë 140 vjetorin e vendosjes së marrëdhënieve diplomatike “ne po vlerësojmë shumë seriozisht në marrëdhëniet e mira”.

“Ne nuk kemi pritur që diçka të na befasojë, por Presidenti Vuçiq kultivoi marrëdhënie të mira personale me Biden për vite me radhë, dhe para se të bëhej President i Shteteve të Bashkuara dhe në periudhën kur ai nuk është nënkryetar, e njëjta gjë vlen edhe për Z. Blinken dhe zyrtarë të tjerë”, tha ai.