Gjumi i tepërt apo mungesa e tij ndikon në peshën tuaj - Klan Kosova

Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Gjumi i tepërt apo mungesa e tij ndikon në peshën tuaj

NULL NULL
02/03/2017

Sigurohuni që të bëni tetë orë gjumi çdo natë.

Sipas studimeve të reja mungesa e gjumit të rekomanduar rritë gjasat për obezitet.

Madje edhe nëse flini më shumë se sa që është e rekomanduar, edhe kjo paraqet rrezik për linjat tuaja, kanë deklaruar disa shkencëtare.

E rreziqet e të qenit mbipeshë tashmë janë të njohura, këtu duke përfshirë sëmundjet në zemër, problemet me diabetin dhe disa forma të kancerit.

Hulumtuesit nga Universiteti Glasgow kanë studiuar efektet e gjumit tek më shumë se 120,000 pjesëmarrës.

Të gjeturat e personave që kanë fjetur më shumë apo më pak se sa orët e rekomanduar janë krahasuar me ata që realizojnë gjumin e nevojshëm.

Personat që kishin fjetur kishin peshë më shumë për 4kg përderisa ata që kishin fjetur më pak kishin më shumë peshë për 2kg se sa personat që kishin realizuar orët e rekomanduara.