Gjokoviq dhe Medvedev kërkojnë shtyrjen e ndeshjeve në mbrëmje për shkak të motit

Gjokoviq dhe Medvedev kërkojnë shtyrjen e ndeshjeve në mbrëmje për shkak të motit

NULL NULL
2 months më parë

Novak Gjokoviq dhe Daniil Medvedev – dy lojtarët më të mirë të tenisit në botë – i kanë bërë thirrje organizatorëve Olimpik të Tokios të shtunën për të zhvendosur ndeshjet në pasditen e vonë për pjesën tjetër të garës për të shpëtuar lojtarët nga kushtet mbytëse atmosferike.

Temperaturat lëviznin rreth 33 gradë Celsius dhe lagështia e lartë e bëri atë jashtëzakonisht të ashpër për lojtarët, të cilët nuk arritën të gjenin shumë rehati nga qeset e akullit dhe një çorape që frynte ajër të freskët, përcjell Klankosova.tv.

Numri dy i botës, Medvedev sugjeroi që të gjitha ndeshjet të lëviznin në mbrëmje dhe gjeti mbështetjen nga Gjokoviq, raporton Reuters.

“Pajtohem me të 100 përqind,” tha Gjokoviq pasi përfundoi ndeshjen e tij të raundit të parë në fushën  qendrore të parkut të tenisit “Ariake” brenda një ore. “Unë në fakt pyeta gjithashtu. Kapiteni i ekipit tim Viktor Troicki disa herë ka folur me gjyqtarin.

“Të jem i sinqertë nuk e kuptoj pse ata nuk fillojnë ndeshjet në tre të pasdites. Kam dëgjuar për tenisin që ka një lloj orari që ndeshjet të afër mesnatës. Nëse është kështu unë sapo përfundova ndeshjen e fundit. Nuk është as ora pesë.

“Ne kemi ende shtatë orë për të luajtur. Ata kanë dritat në të gjitha fushat, ata do ta bëjnë jetën më të lehtë për të gjithë ne lojtarët. Unë thjesht nuk e kuptoj pse nuk e lëvizin [orarin] atë, unë sinqerisht nuk e kuptojë”.

Federata Ndërkombëtare e Tenisit, e cila është organi drejtues i këtij sporti në Lojërat Olimpike, tha se ‘rregullorja e saj ekstreme e motit’ u zbatua gjatë ditës.

Rregullorja lejon një pushim prej 10 minutash midis setit të dytë dhe të tretë nëse bien dakord nga të dy lojtarët ndërsa loja mund të pezullohet nëse kushtet konsiderohen të rrezikshme. Sidoqoftë, luajtja në fushën qendërore mund të vazhdojë pasi që është e mundshme që çatia të tërhiqet dhe të bëhet fushë e mbyllur.