Gjilbrartari lëshon cisternën iraniane Grace 1 - Klan Kosova

Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Gjilbrartari lëshon cisternën iraniane Grace 1

NULL NULL
16/08/2019

Gjilbrartari e ka liruar një cisternë iraniane të cilën e kishte e sekuestruar dhe mbajtur, këtë e ka vendosur Gjykata Supreme e atjeshme, pavarësisht kërkesës së SHBA-së , për ta mbajtur edhe më tutje cisternën

Irani i kishte dërguar një garanci zyrtare me shkrim se anija nuk do të dërgonte ngarkesa në Siri, transmeton Klan Kosova.

Ndërsa Qeveria e Gjilbrartarit ka thënë se Departamenti i Drejtësisë i SHBA-së, ka bërë një kërkesë, për të ndalur transportuesin e naftës.

“Departamenti i Drejtësisë i SHBA-së ka kërkuar ndaljen e Grace 1 për një numër akuzash të cilat tani janë duke u shqyrtuar”, tha qeveria e Gjibraltarit në një deklaratë.

Transportuesi Grace 1, që mbante naftë iraniane, u ndalua më 4 korrik,  për shkak të dyshimeve se po dërgonte naftë iraniane në Siri, shkruan Reuters.