Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Gjetja e origjinës së COVID-19 është një imperativ moral, thotë shefi i OBSH-së

NULL NULL
12.03.2023 13:32

Zbulimi i origjinës së COVID-19 është një imperativ moral dhe të gjitha hipotezat duhet të hulumtohen, tha kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, në treguesin më të qartë ende se trupi i OKB-së mbetet i përkushtuar për të gjetur se si u shfaq virusi.

Një agjenci amerikane u raportua nga Wall Street Journal se kishte vlerësuar se pandemia kishte të ngjarë të ishte shkaktuar nga një rrjedhje e paqëllimshme e laboratorit kinez, duke rritur presionin mbi OBSH-në për të dalë me përgjigje, raporton Reuters, transmeton Klankosova.tv.

Pekini mohon vlerësimin që së shpejti mund të bëhet publik pasi Dhoma e Përfaqësuesve e SHBA votoi këtë javë për ta deklasifikuar atë.

“Kuptimi i origjinës së #COVID19 dhe eksplorimi i të gjitha hipotezave mbetet: një imperativ shkencor, për të na ndihmuar të parandalojmë shpërthimet e ardhshme (dhe) një imperativ moral, për hir të miliona njerëzve që vdiqën dhe atyre që jetojnë me #COVID të gjatë”, tha Tedros Adhanom Ghebreyesus, transmeton Klankosova.tv

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.