Gjermania me pako të madhe ushtarake për Ukrainën prej 2.7 miliardë eurosh - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Gjermania me pako të madhe ushtarake për Ukrainën prej 2.7 miliardë eurosh

NULL NULL
13.05.2023 10:32
tanket leopard

Gjermania është duke vazhduar mbështetjen financiare ushtarake për Ukrainën që nga fillimi i pushtimit rus nga viti i kaluar.

Gjermania do të sigurojë një paketë të re ndihme ushtarake prej 2,7 miliardë eurosh për Ukrainën, duke përfshirë 30 tanke Leopard, tha të shtunën shefi i shtabit të presidentit ukrainas, shkruan Reuters, transmeton Klankosova.tv.

Në një postim në aplikacionin Telegram, Andriy Yermak tha se Berlini do të sigurojë gjithashtu katër sisteme të mbrojtjes ajrore Iris-T, 20 transportues të blinduar të personelit Marder, 200 dronë zbulimi, 100 automjete të blinduara dhe një sasi të madhe municionesh.

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.