Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Gjermania furnizon Izraelin me dy dronë

NULL NULL
12.10.2023 00:27
A Hunter Joint Tactical Unmanned Aerial Vehicle (UAV) in flight during a Combat Search and Rescue (CSAR) training exercise at Fallon Naval Air Station (NAS), Nevada (NV), during exercise DESERT RESCUE XI. The Hunter is an Israeli multi-role short-range UAV system in service with the US Army (USA). The exercise is a joint service Combat Search and Rescue (CSAR) training exercise hosted by the Naval Strike and Warfare Center, designed to simulate downed aircrews, enabling CSAR related missions to experiment with new techniques in realistic scenarios.

Gjermania e ka furnizuar Izraelin me dy dronë të quajtur “Heron TP”, teksa shteti hebre vazhdon të kundërpërgjigjet ndaj sulmeve të Hamasit.

Dronët “Heron TP” do të merren me qira nga forcat e armatosura izraelite, ka bërë të ditur ministria e Mbrojtjes.

“Gjermania mbështet Izraelin me deri në dy drone të marrë me qira nga Bundesëehr”, thuhet në një deklaratë, shkruan Sky News, transmeton Klankosova.tv.

Ushtria gjermane aktualisht i ka dhënë Izraelit me qira pesë dronë, të cilët përdoren për “trajnimin e ushtarëve gjermanë, ndër të tjera”.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.