14:08, 13 Gusht 2019

Gjermania është e famshme për veturat kualitative dhe birrën e mirë – ama, në këtë shtet ka shumë më shumë se kaq.

Gjermania madje disa herë është votuar si vendi më miqësor për turistët, transmeton Klan Kosova.

Nga malet në plazh, regjionet e verës e te sallat e birrës, në Gjermani ka shumë gjëra që një udhëtar mund t’i shijojë.

 

Gjermania e ka njërin ndër vendet më të bukura për ta vizituar për krishtlindje. Në qytetin e Nurembergut, është tregu më i madh në Gjermani si dhe njëri ndër më të mëdhenjtë në botë ku mund t’i gjeni gjërat më të bukura për Vitin e Ri.

stock-up-on-handmade-souvenirs-or-warm-up-with-some-glhwein-mulled-wine-at-nurembergs-christkindlesmarkt-one-of-germanys-oldest-and-biggest-christmas-markets-as-well-as-one-of-the-worlds-most-famous

 

Për birrën më të mirë vizitojeni manastirin në Wihenstephan. Ky manastir gjendet në periferi të Mynihut dhe është birraria më e vjetër në botë, daton që prej vitit 1040. 

have-a-beer-at-weihenstephans-beer-garden-the-ancient-monastery-sits-atop-a-scenic-hill-outside-of-munich-and-is-the-worlds-oldest-brewery-founded-in-1040

 

Atraksion për turistët janë edhe sërfistët e Eisbach në lumin Isar.
watch-munichs-very-own-surfers-shred-the-permanent-wave-at-eisbach-which-branches-off-the-isar-river

 

Me patjetër duhet vizituar kështjella përrallore e Neuschwanstein e cila ishte ndërtuar nga mbreti Ludvig II në vitin 1892, për të cilën thuhet se ka qenë inspirim kur Disney e ka realizuar filmi “Bukuroshja e fjetur”. 

indulge-in-fairy-tale-fantasies-at-neuschwanstein-castle-which-was-built-by-reclusive-king-ludwig-ii-of-bavaria-in-1892-and-is-said-to-have-been-the-inspiration-for-disneylands-sleeping-beauty-castle

 

Një pamje të tillë të bukur, rrallë herë do ta gjeni. Është liqeni Tegernesee, një vend i mahnitshëm i rrethuar me malet e alpeve që të lënë pa frymë.

rent-a-paddleboat-and-take-a-spin-around-tegernsee-a-beautiful-lake-surrounded-by-breathtaking-alpine-scenery

 

Muzeu i Gjermanisë, njëri ndër muzetë më të vjetra dhe më të mëdha të shkencës dhe teknologjisë në botë, duhet vizituar nga kushdo që shkon si turist në Gjermani.

visit-munichs-deutsches-museum-or-german-museum-one-of-the-worlds-oldest-and-largest-science-and-technology-museums-which-features-a-ton-of-unique-historic-artifacts

 

Nuk duhet lënë anash as Oktoberfest-i, festivali më i madh i birrës në botë.

party-in-a-giant-tent-at-munichs-oktoberfest-the-worlds-largest-beer-festival

klankosova.tv

Konkurs Pune

Lexo më shumë