20:57, 13 Korrik 2020

Drejtuesit e Gjermanisë dhe Italisë të hënën shprehën mbështetjen e tyre për një plan kompromisi për fondin e rimëkëmbjes së koronavirusit prej 750 miliardë eurosh (852.7 miliardë dollarë).

Duke folur në një konferencë të përbashkët shtypi pas takimit të tyre në Kalanë Meseberg në Berlin, Kancelarja Angela Merkel tha se Gjermania dhe Italia bien dakord për elementet themelore të planit, të rishikuar së fundmi nga Presidenti i Këshillit të BE, Charles Michel, shkruan Anadolu

Por ajo gjithashtu pranoi që 27 anëtarët e BE janë akoma të ndarë në propozimet për fondin e rimëkëmbjes, si dhe buxhetin afatgjatë të bllokut.

“Nuk mund të them sot nëse do të arrijmë një marrëveshje të premten, por natyrisht kjo do të ishte mirë për Evropën për të gjitha llogaritë,” theksoi ajo.

Kryeministri italian Giuseppe Conte vizitoi Berlin përpara një samiti kryesor të liderëve të BE duke filluar të premten në Bruksel.

Pas takimit të tij me Merkel, Conte u bëri thirrje vendeve të tjera anëtare të BE që të zgjidhin shpejt dallimet e tyre.

“Ne duhet të veprojmë shpejt, sepse historia na ka mësuar se edhe ilaçi më i mirë nuk do të vlejë shumë nëse bëhet vonë,” theksoi ai.

Conte mirëpriti planin e kompromisit të Presidentit të Këshillit të BE-së Charles Michel që ai zbuloi javën e kaluar, por gjithashtu sinjalizoi që Roma gjithashtu dëshiron disa ndryshime.

Konkurs Pune

Lexo më shumë