20:45, 22 Prill 2019

1 mijë fëmijë të cilët janë në epiqendër të fruthit, në Brooklyn, janë vaksionuar me MMR, për një javë, që kur u shpall gjendja e jashtëzakonshme.

Kështu ka bërë të ditur sot kryebashkiaku i Brooklyn-it,  Bill de Blasio, i cili një javë më parë urdhëroi vaksinimin e detyrueshëm të fëmijëve dhe të të rriturve në të gjitha kodet e kësaj zone të cilat dyshohet se janë prekur nga shpërthimi i fruthit në 329 raste, njofton Klan Kosova.

Ai tha se 3,300 fëmijë në Williamsburg – epiqendra e shpërthimit të fruthit- nuk kishin marrë ende vaksinën.

Të premten në mëngjes, de Blasio i tha Brian Lehrer se tani pothuajse një e treta e tyre janë pajtuar të kryejnë vaksinimin.

Të tjerë, megjithatë, kanë refuzuar, duke i shtyrë zyrtarët e shëndetësisë të mbyllin pesë shkolla dhe të thërrasin tre prindër në gjykatë, ku mund të përballen me një gjobë prej 1,000 dollarësh ose me burg, njofton Klan Kosova.

Konkurs Pune

Lexo më shumë