Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Gjendet kapsula kohore e vitit 1905 në stacionin e vjetër të zjarrfikësve të Ohajos

NULL NULL
01.06.2023 22:37
kapsula

Një kapsulë kohore 118-vjeçare e gjetur në mes të prishjes së një stacioni të zjarrfikjes në Ohajo të ShBA-së, u gjet se përmbante distinktivë dhe një listë të kompanive të zjarrfikësve nga viti 1905.

Departamenti i Zjarrfikësve Marion tha se zjarrfikësit duke hequr gurin e themelit nga stacioni i vjetër përpara prishjes së tij zbuluan një kuti bakri.

Ata hapën kapsulën e kohës dhe zbulun sende duke përfshirë distinktivët e zjarrit e Marionit të fillimit të shekullit, një listë për kompaninë e zjarrfikësve dhe qeverisjen e qytetit nga viti 1905, një gazetë Marion Daily News nga i njëjti vit dhe një libër nga kompania Marion Steam Shovel.

“Çfarë gjetje e mahnitshme”, tha departamenti në një postim në Facebook. “Këto sende do të mbahen në Shoqërinë Historike të Qarkut Marion teksa stacioni ynë i ri është duke u ndërtuar dhe më pas do të vendoset atje në një vitrinë”.

*Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.