Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Gjenden 11 alpinistë të vdekur nga shpërthimi i vullkanit në Indonezi

NULL NULL
04.12.2023 08:27
11 alpiniste

Njëmbëdhjetë alpinistë janë gjetur të vdekur pranë kraterit të vullkanit Marapi të Indonezisë pasi shpërtheu gjatë fundjavës, thonë ekipet e shpëtimit.

Tre persona u shpëtuan të hënën. Kërkimet për 12 të tjerë të zhdukur janë pezulluar për shkak të një shpërthimi të vogël.

Ishin 75 alpinistë në zonë në kohën e shpërthimit, por shumica u evakuuan në mënyrë të sigurt, raporton BBC, transmeton Klankosova.tv.

Mali Marapi, një nga 127 vullkanet aktive të Indonezisë, hodhi hirin deri në 3 kilometra në ajër të dielën.

Autoritetet kanë vendosur nivelin e dytë më të lartë të alarmit dhe kanë ndaluar banorët të shkojnë brenda 3 kilometrash nga krateri.

 

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.