Gjashtëvjeçari që qëlloi mësuesen me armë, dyshohet se më parë e kishte sulmuar edhe një tjetër - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Gjashtëvjeçari që qëlloi mësuesen me armë, dyshohet se më parë e kishte sulmuar edhe një tjetër

NULL NULL
07.02.2023 22:05

Një fëmijë gjashtëvjeçar që qëlloi me armë një mësuese në një shkollë në Virxhinia, dyshohet se më parë  e kishte ngulfatur një mësuese tjetër “derisa ajo nuk mund të merrte frymë”, sipas një njoftimi ligjor të paraqitur nga mësuesja e plagosur, shkruan BBC, transmeton Klan Kosova.

Çështjet e supozuara të sjelljes së fëmijës në të kaluarën u shfaqën në një njoftim për të kërkuar letrën e dërguar nga avokati i saj.

Abby Zwerner, 25 vjeçare, synon të padisë distriktin shkollor të Newport News për neglizhencë të supozuar.

Ajo po shërohet pasi u qëllua në Richneck Elementary më 6 janar.

Njoftimi i pretendimit u mor nga agjencia e lajmeve Associated Press përmes një kërkese për regjistrime publike. Ai përshkruan pretendimet për probleme të mëparshme të sjelljes që fëmija thuhet se ka pasur në shkollë, duke përfshirë mallkimin ndaj stafit dhe mësuesve, përpjekjen për të fshikulluar nxënësit me rripin e tij dhe ngufatjen e një mësuesi.

Javën e të shtënave, djali dyshohet se “përplasi” telefonin e zonjës Zwerner dhe e theu atë, sipas njoftimit të pretendimit. Atij iu dha një pezullim një-ditor dhe qëlloi zonjën Zwerner në klasën e saj ditën kur u kthye në shkollë. Policia i ka cilësuar të shtënat si “të qëllimshme”.

Avokatët e Zwerner kanë thënë më parë se drejtuesit e shkollës ishin paralajmëruar tre herë se djali mund të kishte një armë në ditën e të shtënave. U kontrollua çanta e shpinës së djalit, por nuk u gjet asnjë armë. Nuk u ndërmor asnjë veprim tjetër.

“Është një mrekulli që nuk u dëmtuan më shumë njerëz”, shkruante në njoftim avokatja Diane Toscano.

“Qitësi e kaloi të gjithë pushimin e tij me një armë në xhep, një armë që ishte e mbushur dhe gati për të qëlluar … teksa shumë nxënës të klasës së parë luanin”.

Në një deklaratë publike muajin e kaluar, familja e fëmijës tha se djali kishte një “aftësi të kufizuar akute”. Ata shtuan se ai mori pjesë në një plan kujdesi në shkollë në lidhje me paaftësinë e tij, i cili zakonisht përfshinte një nga prindërit e tij që ndiqte shkollën me të çdo ditë. Ai ishte i pashoqëruar për herë të parë javën që shtiu me armë.

Mbikëqyrësi i shkollës humbi punën mes pasojave të incidentit dhe ndihmësdrejtori dha dorëheqjen.

Mësuesja i përfshirë në mbytjen e supozuar të përshkruar në pretendim konfirmoi incidentin për Associated Press, por kërkoi të mos emërohej. Ajo tha se në vitin 2021, djali doli pas saj, i mbylli parakrahët rreth qafës dhe e tërhoqi prapa.

Ajo shtoi se informoi administratorët e shkollës për incidentin, por nuk mori llojin e përgjigjes që kishte shpresuar. Djali më vonë ishte transferuar në një shkollë tjetër.