Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Gjashtë këshilla për ta mbajtur shtëpinë tuaj të pastër dhe pa mikrobe këtë dimër

NULL NULL
20.11.2023 08:38
Pastrim

Mund të mos mendoni automatikisht për sezonin e ftohjes dhe gripit kur mendoni për motin e ftohtë. Por disa viruse që shkaktojnë sëmundje mbijetojnë më mirë në kushte të freskëta dhe të thata, të zakonshme në vjeshtë dhe dimër.

Por së pari, le të zbërthejmë ndryshimin midis pastrimit, sanitizimit dhe dezinfektimit. Sipas Burimit të Besuar të Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC):

Pastrimi: Ky proces përfshin pastrimin e një sipërfaqeje me ujë dhe sapun. Mund të ndihmojë në heqjen e shumicës, por jo të gjithë, mikrobeve dhe papastërtive nga një sipërfaqe.

Sanitizimi: Ky proces përfshin përdorimin e zbardhuesit të holluar ose spërkatjeve dezinfektuese për të reduktuar mikrobet në një sipërfaqe. Pastrimi i një sipërfaqeje para dezinfektimit është i rëndësishëm, shkruan HealthLine, transmeton Klankosova.tv.

Dezinfektimi: Ky proces përfshin përdorimin e solucioneve ose kimikateve më të forta zbardhuese. Mund të ndihmojë në pastrimin e shumicës së mikrobeve në një sipërfaqe ose objekt. Pastrimi i një sipërfaqeje para dezinfektimit është një ide e mirë.

Menaxhoni nivelet e lagështisë

A e dini se niveli i lagështisë në shtëpinë tuaj mund të ndikojë në rrezikun për t’u sëmurur nga një sëmundje virale?

Një studim i vitit 2021 sugjeroi se nivelet e lagështisë së moderuar midis 40 dhe 60 për qind mund të zvogëlojë rrezikun e transmetimit viral dhe t’i bëjë disa viruse më pak të ngjarë të mbijetojnë në ajër.

Plus, kushtet e thata të brendshme mund t’ju bëjnë më të prirur të përjetoni alergji.

Lani rregullisht shtratin dhe rrobat

Këtu janë disa këshilla për të maksimizuar përpjekjet tuaja:

-Përdorni ujë të nxehtë kur lani çarçafët dhe shtratin,

-Merrni një grup të dytë ose të tretë fletësh për ta bërë më të lehtë ndërrimin e tyre,

-Në varësi të udhëzimeve të kujdesit, përdorni një cilësim tharëse me nxehtësi të lartë për të tharë çarçafët ose hekurosni ato pas tharjes në ajër.

Rinovoni hyrjen tuaj

Në fund të një dite të gjatë, gjëja e fundit që mund të mendoni është të gjurmoni papastërtitë dhe mikrobet në shtëpinë tuaj.

Një hyrje e rregullt, e organizuar me rrëmujë minimale mund të ndihmojë në parandalimin e mikrobeve që të hyjnë në shtëpinë tuaj.

Kontrolloni dhe ndërroni shpesh filtrat HVAC

Nëse keni një sistem ngrohjeje, ajrimi dhe ajri të kondicionuar (HVAC), është e rëndësishme të ndryshoni rregullisht filtrat për të mbajtur ajrin e shtëpisë tuaj të pastër. Këtu janë disa udhëzime të bazuara në rekomandimet e kompanisë Service Experts Heating & Air Conditioning:

-Ndryshoni filtrat me trashësi 1 inç çdo 30-60 ditë.

-Ndryshoni filtrat me trashësi 2 inç çdo 3 muaj.

-Ndryshoni filtrat me trashësi 4 inç çdo 6 muaj.

Kryeni një declutter gjatë natës

Për disa njerëz, gjumi në një shtëpi të çrregullt mund të shkaktojë ankth dhe nivele të larta stresi në mëngjes.

Zgjimi në një kuzhinë, dhomë ndenjeje ose banjë të rregullt mund të ndihmojë në largimin e një pjese të stresit që mund të ndjeni kur zgjoheni/Klankosova.tv

 

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.