Gërvalla në shqip, anglisht dhe serbisht në OKB: Daçiq është përgjegjës për krime lufte - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Gërvalla në shqip, anglisht dhe serbisht në OKB: Daçiq është përgjegjës për krime lufte

NULL NULL
27.04.2023 17:18

Ministrja e Punëve të Jashtme, Donika Gërvalla, ka thënë në mbledhjen e Këshillit të Sigurimit të OKB-së se ministri i jashtëm serb, Ivica Daçiq është përgjegjës për krime lufte të kryera në Kosovë.

“Vuçiq ishte ministër i propagandës i Sllobodan Millosheviqit për ngjarjet në Kosovë dhe ai ende po vepron si ministër propagande. Edhe ky që foli para nesh, ka qenë dora e djathtë e Kasapit të Ballkanit që është përgjegjës për luftërat në Kosovë, Kroaci dhe Bosnjë e Hercegovinë”, është shprehur Gërvalla, njofton KlanKosova.tv.

Më tej Gërvalla para asamblesë në tri gjuhë, shqip, anglisht dhe serbisht ka thënë se “Daçiq është përgjegjës për vrasje, dhunime dhe që ai duhet të dalë para tribulanit për krime lufte”.

“Nga viti 1991-2000 ka qenë dora e djathtë e Millosheviqit dhe nuk ka pasur keqardhje, por përbuzje për viktimat”.

Gërvalla ka theksuar se Kosova është për paqen, andaj edhe pse ka përballë zyrtarë serbë si Vuçiq dhe Daçiq do të ulet të negociojë me ta.

Rrini të informuar mbi zhvillimet kryesore duke u bërë pjesë e komunitetit tonë në Viber

BONUS: Merreni aplikacionin tonë në Android dhe iO