Gazetarët meshkuj afganë solidarizohen me gratë, mbulojnë fytyrat gjatë transmetimit - Klan Kosova

Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Gazetarët meshkuj afganë solidarizohen me gratë, mbulojnë fytyrat gjatë transmetimit

NULL NULL
1 month më parë

Gazetarët meshkuj në Afganistan kanë mbuluar fytyrat e tyre ndërsa transmetojnë drejtpërdrejt lajmet, kjo për të protestuar kundër urdhrit të talebanëve që koleget femra të shfaqin fytyrat e tyre në TV.

Gjesti i solidaritetit vjen pasi talebanët shtuan sulmin e tyre ndaj të drejtave të grave në fillim të muajit – duke urdhëruar gratë dhe vajzat më të vjetra të mbulojnë fytyrat e tyre ndërsa ishin në publik dhe të përpiqen të qëndrojnë në shtëpi, përcjell klankosova.tv.

Gazetaret femra afgane kanë shprehur zhgënjimin që prezantimi i emisioneve të gjata në TV është i ndërlikuar, ndërkohë që duhet ta mbani fytyrën të mbuluar.