Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Gashi: Arrestimi i Kurtit ishte politik dhe i dirigjuar

NULL NULL
13.10.2015 18:24

Juristi, Tomë Gashi ka thënë se arrestimi i mbrëmshëm i Albin Kurtit është krejtësisht politik dhe fajtore për këtë nuk është policia, por kryekëput politika qe e instrumentalizon policinë.

“Intervistimi i Albin Kurtit nuk mundet të detyrohet”, ka thënë Gashi.

“Unë mendoj se kjo është krejtësisht politike, dhe më së paku ka faj policia e Kosovës, por ajo është keqpërdorë nga politika”.

“Askush nuk ftohet të intervistohet pas orës 9 të mbrëmjes. Sipas dizpotiva ligjore policia lëndën mund ta dërgojë në prokurori”.

“Në mënyrë të shantazhuar, të dirigjuar, të shqetësohet dikush të ndalohet pas orës 21 që nuk lejohet duke e marr parasysh pozicionin politik të tij, vetëm rastet urgjente intervistohen pas kësaj ore”.

“Atij i dihet adresa, vendi i punës dhe është person i njohur. Nuk është normale me marr në pyetje dhe të tentohet  të  arrestohet pas orës 9”.

“Ndërsa s’ka obligim me u përgjigj në ftesës për intervistim”, ka shpjeguar Gashi.

 

*Klikoni KËTU për t´u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.