Gara: Për 24 vjet janë hulumtuar mbi 2,700 lokacione të dyshuara për varreza masive - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Gara: Për 24 vjet janë hulumtuar mbi 2,700 lokacione të dyshuara për varreza masive

NULL NULL
26.04.2023 18:41
Kushtrim Gara

Kushtrim Gara, koordinator i Komisionit Qeveritar për Persona të Zhdukur, është shprehur se mungesa e informacionit është një prej sfidave më të mëdha në procesin e kërkimit të varrezave masive.

“Krejt kjo për shkak të qasjes politizuese të Serbisë”, ka theksuar Gara.

Ai në Info Magazine të Klan Kosovës ka shtuar se Kosova është shembull në rajon për trajtimin e informatave të reja, derisa ka potencuar edhe numrin e rasteve të hulumtuara nga paslufta për të gjetur persona të zhdukur.

“Për 24 vjet kanë mbi 2,700 lokacione të hulumtuara të dyshuara për varreza masive”.

Gara ka thënë se së shpejti do të ketë gërmime në dy lokacione.

Rrini të informuar mbi zhvillimet kryesore duke u bërë pjesë e komunitetit tonë në Viber

BONUS: Merreni aplikacionin tonë në Android dhe iO