Gara e parë pas pushimit veror, Belgium Grand Prix vjen drejtpërdrejt në Art Motion

Gara e parë pas pushimit veror, Belgium Grand Prix vjen drejtpërdrejt në Art Motion

NULL NULL
2 months më parë

FORMULA 1 – GRAND PRIX SILVERSTONE
Gara e parë pas pushimit veror, Belgium Grand Prix vjen drejtpërdrejt në Art Motion

15:00 KUALIFIKIMET– E SHTUNË ART SPORT 1

15:00 GARA – E DIEL ART SPORT 3

Raundi i 12-të në Formula 1 dhe e para pas pushimit veror do të zhvillohet në Spa – Francorchamps.

Në pistën 7.4 kilometërshe, rivaliteti do të jetë më i zjarrtë se kurrë më parë. Pas garave të fundit, lufta për vendin e parë ka shkuar në një nivel tjetër dhe Çmimi i Madh i Belgjikës do të jetë shumë interesante dhe dramatike.

Shtatë herë kampioni Hamilton në këtë pistë ka fituar 5 herë teksa Max Verstappen nuk ka fituar asnjëherë në Belgjikë dhe do kërkoj të parën për tu afruar më shumë në rënditjen e përgjithshme ndaj britaniku.

Deri më tani, Leiës Hamilton është lider i kampionatit me 195 pikë. Tetë pikë më pak ka Verstappen me 187 ndërsa Lando Norris është në shkallën më të ultë të podiumit me 113 pikë.

Kualifikimet në Spa – Francorchamps startojnë të shtunën prej orës 15:00 ndërsa gara e Çmimit të Madh të Belgjikës fillon të dielën, poashtu në orën 15:00. Ngjarjet transmetohen ekskluzivisht në ArtSport.