G7: Do të ndërmerren masa ndaj vendeve që mbështesin pushtimin rus në Ukrainë - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

G7: Do të ndërmerren masa ndaj vendeve që mbështesin pushtimin rus në Ukrainë

NULL NULL
24.02.2023 18:28
G7

Grupi i Shtatë Kombeve (G7) do të ndërmarrë masa kundër vendeve të treta që “mbështesin materialisht luftën e Rusisë në Ukrainë”, tha blloku në një deklaratë teksa rikonfirmoi mbështetjen e tyre për Ukrainën.

“Ne u bëjmë thirrje vendeve të treta ose aktorëve të tjerë ndërkombëtarë që kërkojnë të shmangin ose minojnë masat tona, të ndalojnë ofrimin e mbështetjes materiale për luftën e Rusisë, ose të përballen me kosto të rënda. Për të penguar këtë aktivitet në mbarë botën, ne po ndërmarrim veprime kundër aktorëve të vendeve të treta që mbështesin materialisht luftën e Rusisë në Ukrainë”, thuhet në deklaratë, transmeton Klankosova.tv.

Vendet si Kina, Serbia, Bjellorusia, Siria, Irani e Koreja e Veriut, kanë shprehur mbështetje ose nuk kanë dënuar agresionin rus ndaj Ukrainës, përderisa sot janë bërë një vit që nga nisja e pushtimit.

G7 përbëhet nga Kanadaja, Franca, Gjermania, Italia, Japonia, Britania e Madhe dhe SHBA-ja.

Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS.