Frutat që mund të ndihmojnë në uljen e presionit të lartë të gjakut - Klan Kosova


Na ndiqni në:


Get it on Google Play Download on the App Store

Frutat që mund të ndihmojnë në uljen e presionit të lartë të gjakut

NULL NULL
14.05.2023 21:22
fruta

Presioni i lartë i gjakut shpesh mund të hyjë në heshtje në jetën tuaj dhe të fillojë të ndikojë në aspekte të ndryshme të shëndetit tuaj. Pasja e një stili jetese jo të shëndetshëm është shkaku kryesor i hipertensionit. Nëse jeni mbipeshë, hani shumë kripë, jeni të stresuar ose nuk ushtroni, mund të jeni në një rrezik të shtuar të hipertensionit. Njerëzit gjithashtu mund të zhvillojnë presion të lartë të gjakut me kalimin e moshës ose për shkak të historisë familjare.

Dhimbje koke, shikim i paqartë, të përziera, gjakrrjedhje nga hunda, marramendje, dhimbje gjoksi, kriza dhe gulçim janë disa nga simptomat e presionit të gjakut.

Ngrënia e një diete të ekuilibruar me të gjitha grupet ushqimore dhe shmangia e ushqimeve të pasura me natrium, yndyrë e sheqerna të thjeshta mund të jetë e dobishme për pacientët me hipertension.

Elektrolitet si kaliumi, kalciumi dhe magnezi ndihmojnë në rregullimin e presionit të gjakut dhe për këtë arsye duhet të përfshihen rregullisht në dietë. Disa ushqime që janë të pasura me këto minerale përfshijnë fasulet dhe drithërat, produktet e qumështit, manaferrat, agrumet, uji i kokosit, perimet me gjethe jeshile, arrat dhe farat. Këto ushqime janë gjithashtu të pasura me fibra dietike të cilat ndihmojnë në reduktimin e rrezikut të formimit të pllakave në arterie duke parandaluar kështu sulmet në zemër dhe goditjet në tru, përcjell Klankosova.tv

Është thelbësore të përvetësoni një mënyrë jetese të shëndetshme të përbërë nga një dietë e ekuilibruar, hidratim adekuat, gjumë të rregullt dhe të shëndetshëm, ushtrime fizike.

Këtu janë disa fruta që mund të ndihmojnë në menaxhimin e presionit të gjakut:

– Bananet janë të pasura me kalium dhe magnez që mund të ndihmojnë në mbajtjen e presionit të gjakut të ulët.

– Luleshtrydhet përmbajnë vitaminë C, kalium dhe acide yndyrore omega-3 të cilat mund të ndihmojnë në uljen e presionit të lartë të gjakut.

– Shalqiri gjithashtu ka vitaminë C, kalium, likopen dhe të gjitha lëndët ushqyese që ndihmojnë në luftimin e presionit të gjakut.

– Mango ka beta karoten dhe kalium që mund të ndihmojnë në uljen e presionit të gjakut.

– Shega ndihmon në reduktimin e një enzime ACE e cila kontrollon madhësinë e enëve të gjakut e cila ul presionin e gjakut.

*Klikoni KËTU për t’u bërë pjesë e kanalit zyrtar të Klan Kosovës në Viber.

*Klikoni KËTU për ta shkarkuar aplikacionin e Klan Kosovës në Android, dhe KËTU për iOS